10 sposobów na oszczędzanie wody w biurze

9 lutego, 2023
sector_office_01

Oszczędzanie wody to jeden ze sposobów na to, aby być bardziej ekologicznym. Ograniczać jej zużycie można jednak nie tylko we własnym gospodarstwie domowym, ale i również w placówkach publicznych czy też miejscach pracy. W tych ostatnich wspomnianych przestrzeniach, na co dzień przebywa dużo ludzi, którzy wykorzystują wodę, przez co zużywa się jej spore ilości. Jak oszczędzać wodę w biurze? Poznaj 10 najlepszych sposobów, aby zmniejszyć jej zużycie wśród pracowników!

Dlaczego oszczędzanie jest istotne?

Problem z zanieczyszczonymi wodami jest jednym z powszechnych i poważniejszych. Dodatkowo zasób ten jest potrzebny wszystkim istotom na Ziemi – bez niego, przeżycie nie jest możliwe. Obecnie duże jego ilości wykorzystuje się nie tylko w celu spożycia, ale i również innych podstawowych czynności. Jakie są więc najlepsze sposoby na zaoszczędzenie tego cennego zasobu? Dowiedz się, jak może wyglądać oszczędzanie wody w biurze!

 

Sposoby na oszczędzanie wody w biurze

1. Kontroluj hydraulikę

Systematyczne kontrolowanie hydrauliki, która znajduje się w biurze, to pierwszy krok do oszczędzania wody. Sprawdź, czy krany lub rury nie przeciekają, a pozwoli CI to zaoszczędzić zarówno zasoby wody, jak i pieniądze.

2. Uszczelnij cieknące krany

W momencie, gdy zauważyłeś, że kran lub rury przeciekają, natychmiast postaraj się je uszczelnić. Sprawdzaj również co jakiś czas, czy problem ten nie nawraca. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę duże zasoby wody.

3. Zawieś w biurze instrukcję, jak oszczędzać wodę!

Nie każda osoba wie, w jaki sposób myć ręce czy naczynia tak, aby oszczędzać wodę. Na ścianie nad zlewem w kuchni i umywalkami w łazienkach, zawieś krótką instrukcję, która podpowie pracownikom, że warto zakręcać wodę podczas tych czynności, To prosty krok, który nie tylko pozwoli na oszczędzanie wody w biurze, ale i również zwiększy świadomość ludzi, którzy są Twoimi pracownikami.

4. Zrezygnuj z roślin w biurze

Rośliny przyczyniają się do produkcji tlenu, a także stanowią bardzo ciekawą dekorację przestrzeni, jednak ich duże ilości przyczyniają się do zużycia dużych zasobów wody. Warto więc nie pozyskiwać roślin i traw w dużych nakładach, ponieważ będzie to jednoznaczne z wykorzystaniem większej ilości wody.

5. Jeżeli masz rośliny – podlewaj je z rana

Jeżeli w biurze już znajdują się rośliny, upewnij się, że podlewane są one wyłącznie rano. Panuje wtedy niższa temperatura, dzięki czemu woda nie paruje, tylko trafia w głąb gleby.

6. Zastosuj naturalne nawadnianie

Pozostając w temacie roślin, w celu ich podlewania i zużycia mniejszych nakładów wody, można zdecydować się na naturalne i inteligentne podlewanie. Na czym to polega? Podczas opadów deszczu gromadź tak zwaną deszczówkę – można zastosować ją do podlewania roślin, które znajdują się w biurze, a tym samym oszczędzić wodę z kranu.

7. Zainstaluj toalety o małym przepływie

Spłukiwanie wody w toalecie pobiera ogromne ilości wody. Warto więc zamontować w firmie toalety o małym przepływie, które są wodooszczędne. To jeden z lepszych sposobów na oszczędzanie wody w biurze.

8. Edukuj pracowników

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby edukować swoich pracowników i szerzyć wśród nich świadomość ekologiczną. Zmiana polityki firmy lub krótkie szkolenia tuż po zatrudnieniu przyczynią się nie tylko do oszczędzania wody w biurze, ale i również w domu oraz innych miejscach.

9. Zamontuj napowietrzacze kranów

Napowietrzacze kranów to ciekawe urządzenia, które „rozpulchniają” wodę wydobywającą się z kranu, a tym samym sprawiają, że zużywa jej się mniej. To dobre rozwiązanie, które można zastosować w biurze, w którym na co dzień przebywa dużo pracowników.

10. Ogranicz zużycie wody poprzez zamiatanie podłóg

Zmywanie podłóg również wymaga użycia wody. Warto więc je zamiatać, a jedynie co jakiś czas przemyć wodą. Najlepszym wyborem jest jednak zdecydowanie się na wykładziny, które można odkurzyć.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak oszczędzać wodę w biurze i poznałeś najważniejsze sposoby i rozwiązania, które wdrożysz we własnej firmie. Edukuj swoich pracowników, a także zapewnij im stały dostęp do zdrowej, czystej i świeżej wody, dzięki urządzeniu, jakim jest dystrybutor wody dla biura. Woda pod dowolną postacią to przywilej, który należy się każdemu.

Oszczędzanie wody jest istotne ze względu na problem z zanieczyszczonymi wodami oraz potrzebę tego zasobu dla przeżycia wszystkich istot na Ziemi.

Sposoby na oszczędzanie wody w biurze to m.in. uszczelnianie cieknących kranów, zawieszanie instrukcji oszczędzania wody, unikanie nadmiernego posiadania roślin oraz instalacja toalet o małym przepływie.

Oszczędzanie wody w biurze przyczynia się do redukcji kosztów, zwiększenia świadomości ekologicznej pracowników oraz ochrony cennego zasobu, jakim jest woda.