JAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ WODY Z SIECI WODOCIĄGOWEJ?

Co dowiesz się z artykułu:

Wiele osób poddaje w wątpliwość jakość wody, która pochodzi z sieci wodociągowej. Z tego też powodu unikają oni jej bezpośredniego spożywania i stosują filtry, które mają na celu jej oczyszczenie. Dlaczego jakość wody może być różna, w zależności od obszaru, na jakim się mieszka? Dowiedz się, jakie czynniki na to wpływają, a także jak poprawić jakość wody w domu i ograniczyć zakup płynów w butelkach!

 

Co wpływa na jakość wody do picia?

Choć woda z kranu wykorzystywana jest przez ludzi w życiu codziennym do wielu rzeczy, to niechętnie sięgają oni po szklankę wody, którą mieliby spożyć. Wodę z kranu stosuje się do podlewania kwiatów i roślin, mycia owoców i warzyw, a nawet podaje się ją zwierzętom. Co więc sprawia, że nie spożywa się jej bezpośrednio z kranu, choć na co dzień towarzyszy nam przez cały czas?

Wiele osób unika picia wody bezpośrednio z kranu, głównie z obawy o negatywne czynniki wpływające na jakość wody. W dawnych czasach zakażona przez bakterie woda mogła doprowadzić do zachorowania, a niekiedy i nawet śmierci ludzi, zamieszkujących dany obszar. Obecnie natomiast nie ma aż takich powodów do obaw, gdyż woda z systemów kanalizacyjnych jest bardzo dokładnie badana, a normy jej dotyczące stale się zmieniają, w taki sposób, by dążyć do udoskonalenia jej jakości. Jakie czynniki wpływające na jakość wody są brane pod uwagę podczas badania?

Woda z kranu badana jest zarówno pod kątem samemu wyglądu i zapachu, jak i również twardości, obecności bakterii oraz właściwości fizykochemicznych. Wszystkie te czynniki decydują o tym, czy woda nadaje się do dostarczenia użytkownikom.

 

Jaka jest jakość wody z sieci wodociągowej?

W 2021 roku długość sieci wodociągowej osiągnęła 13,4 tys. km, co oznacza, że z roku na rok coraz więcej polaków zyskuje dostęp do czystej wody. Każdy obszar kraju przyłączony jest do innej sieci wodociągowej, dlatego w zależności od danego miasta czy wsi, jakość wody może się minimalnie różnić.

Wbrew pozorom, jakość wody z sieci wodociągowej nie jest tak zła, jak mogłaby się wydawać. Dostarczana do gospodarstw domowych woda musi być odpowiednio przebadana – nie mogą znajdować się w niej zarazki lub substancje, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi, dlatego też nie powinno się mieć obaw co do jej jakości. Stan wody monitorowany jest co najmniej kilka razy dziennie, a raport dotyczący jej jakości jest na bieżąco aktualizowany. Woda z sieci kanalizacyjnej może ulec zmianie np. z powodu awarii, jednak dzięki stałemu monitorowaniu,  jest to natychmiast poddawane naprawie.

 

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Wiele osób przed spożyciem wody z kranu zastanawia się, czy są jakieś sposoby, które pozwolą na sprawdzenie jej jakości. Odpowiedź brzmi tak. Pierwszym z nich jest przede wszystkim podstawowa ocena stanu wody, polegająca na sprawdzeniu jej koloru, zapachu, mętności, a także spienienia. Niepokojący zapach, a także mętny, brązowo-żółty kolor powinny być czynnikiem do zgłoszenia problemu do stacji uzdatniania wody. Taki płyn nie powinien być spożywany przez żadnego z domowników. Nie powinno się go również podawać zwierzętom.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie jakości wody, jest uzyskanie takich informacji ze strony sieci wodociągowej, która jest dostawcą wody na danym obszarze. Raport, w którym zawarte są informacje o stanie wody, powinien być jawny dla wszystkich osób zainteresowanych. W przypadku, gdy takich informacji nie ma na stronie, można udać się do dostawcy osobiście. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu wody z kranu można poddać ją również badaniu laboratoryjnemu. A jak poprawić jakość wody pitnej?

Jak poprawić jakość wody w domu? Sposoby na poprawę jakości wody do picia

Istnieje kilka sposobów na poprawę jakości wody pitnej w gospodarstwie domowym. Najczęściej wybieranym przez ludzi rozwiązaniem są dzbanki filtrujące lub domowe systemy filtrowania wody, dzięki którym stan wody ulega zmianie i można ją pić bez obaw.

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup elementów, których głównym zadaniem jest poprawa jakości wody. Należą do nich: baterie filtrujące wodę, a także systemy kranowe. Te nowoczesne i wygodne w obsłudze urządzenia sprawiają, że wysokiej jakości wodę z kranu w dowolnej postaci, ma się zawsze pod ręką.

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Można ocenić wodę pod kątem koloru, zapachu, mętności i spienienia. Niepokojące zmiany należy zgłosić do dostawcy wody lub poddać ją badaniu laboratoryjnemu.

Jak poprawić jakość wody w domu?

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości wody, w tym używanie dzbanków filtrujących, domowych systemów filtrowania oraz instalacja baterii filtrujących lub systemów kranowych.

Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas badania jakości wody?

Woda jest badana pod kątem wyglądu, zapachu, twardości, obecności bakterii oraz właściwości fizykochemicznych, aby ustalić, czy nadaje się do spożycia.

3 KROKI DO DARMOWEGO TESTU

Done

Wybierz
produkt

Done

Wypełnij formularz

Done

Wyślij
prośbę

Done

Szczęśliwi pracownicy

POZOSTAŁE ARTYKUŁY